Yeni soykırıma hazır

AKP-MHP-Ergenekon yönetimindeki Türk devleti, Kürtlerin bütün çabalarına rağmen ısrar ettiği Kuzey-Doğu Suriye’yi işgal edip soykırım ve tehcirle Kürtsüzleştirdikten sonra kendisine bağlı Sünnilerden bir koloni oluşturma planı için yeni savaşı başlattı.

Türk devleti, Rusya ve müttefiklerinin ardından Avrupa’yı çekimser bırakıp ABD Başkanı’nın da onayını aldıktan sonra son iki günde özel savaş birlikleri ve bünyesindeki çeteleri de sınıra yığdı ve saldırı moduna geçti. Türk tarafına göre önceki gece saldırıya başlamaları bekleniyordu.

Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi, ABD öncülüğündeki Koalisyon ve Türk devleti arasında 5-6-7 Ağustos tarihlerinde Ankara’da yapılan görüşmeler sonrası Serêkaniyê ile Girê Spî arasındaki bölgede ‘Sınır Güvenliği Mekanizması’nın kurulması kararı alınmıştı. ABD ve Türk askeri yetkilileri Urfa’da Müşterek Hareket Merkezi kurdu ve bu kapsamda belirlenen sınır hattında sonuncusu 4 Ekim’de olmak üzere 3 kara, 7 hava ortak devriyesi yapıldı. Ancak Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Ağustos’ta gerçekleştirdiği Moskova ziyareti sonrası söz konusu anlaşmanın kendilerini ”tatmin etmediğini” belirterek, işgal sinyalleri verdi. 16 Eylül’de Ankara’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Erdoğan arasında yapılan üçlü zirvede ise işgal tehditleri bir üst seviyeye çıkarıldı. Erdoğan bölgenin işgali için Putin ve Ruhani’den destek isterken, söz konusu ikili de Türk ve Suriye devletleri arasında 1998’de yapılan Adana Mutabakatı’na işaret ederek, ”Erdoğan’a Esad’la anlaş” mesajı verdi. Türk yetkililer de yaptıkları açıklamalarda Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlı olduklarını iddia ediyorlar. Bu arada uzun süredir Rusya ve İran’ın arabuluculuğunda Suriye istihbaratı Muhaberat’la görüşen Türk istihbaratı MİT, bu görüşmelere ağırlık verdi. Rusya’nın Suriye’deki üssü Hmeymim, Moskova ve Tahran’da bir dizi görüşme gerçekleştirildi. Eylül  sonunda ise New York’ta yapılan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na ellerinde haritalarla giderek işgal için icazet isteyen Türk Cumhurbaşkanı Avrupa’yı da mültecilerle tehdit etti. Erdoğan’ın tehditleriyle eşzamanlı olarak Suriye rejiminin Demokratik Suriye Güçleri’ni (QSD) ”terörist” ilan etmesi ve DAİŞ’in başı Ebubekir El Bağdadi’nin uyuyan hücrelerine Kuzey-Doğu Suriye’ye saldırı talimatı vermesi dikkat çekti. 7 Ekim’de de Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılan telefon görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamayla ABD’nin sınırdaki askerlerini çekeceği belirtildi. Birkaç saat sonra ise Serêkaniyê ile Girê Spî’de bulunan iki nokta boşaltıldı. Türk devletinin işgal için hedef seçilen yerlerin başında gelen Girê Spî’nin karşısındaki Akçakale ile Serêkaniyê’nin karşısındaki Ceylanpınar ilçelerine asker ve çete elemanı sevkiyatı önceki gece de devam etti.

Savaş tezkeresinde birleştiler

Irak ve Suriye’ye savaşı yayma yetkisini bir yıl daha uzatılmasına ilişkin  Cumhurbaşkanlığı tezkereleri, önceki akşam Türkiye Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü. Savaş tezkeresi AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla kabul edildi. Tezkereye sadece HDP hayır oyu verdi.

Çeteler Akçakale’ye getirildi

Savaşta kullanmak için hazırlıkları yapılan, işgal edilen diğer alanlarda palazlandırılan DAİŞ ve El Nusra arttığı çeteler de ‘ÖSO’ ve ‘Suriye Milli Ordusu’ etiketiyle Girê Spî’nin (Tel Abyad) karşısında olan Urfa’nın Akçakale ilçesine getirildi. Suriye’nin Ezaz Bölgesi’nden Kilis’e, Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan otobüslerle getirilen çeteler, Kilis, Antep ve Urfa’dan geçtikten sonra Akçakale ilçe merkezine getirildi. Yaklaşık 100 araçlık askeri konvoy, ilçe merkezinin girişinde bulunan ve geçtiğimiz yıl boşaltılan Akçakale Geçici Barınma Merkezi’ne yerleştirildi. Jandarma trafik ekipleri ve Türk ordusuna ait askeri araçların da eşlik ettiği askeri konvoyda, çeteleri taşıyan otobüslerin yanı sıra TIR’lara yüklü Doçka ve arazi araçları da getirildi. Dün de çete başıları inceleme yapmak üzere sınırın sıfır noktasına götürüldü. Alanda çekim yapan gazeteciler ise askerler tarafından uzaklaştırıldı. Bir saatlik görüşmelerin ardından grup Akçakale Geçici Barınma Merkezine geri döndü.

Savaş uçağı takviyesi

Sınırı kaydırılan birlikler mevziler kazarak hazırlık yaparken, bölgeye yönelik saldırılarda kullanılmak üzere Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’na da savaş uçakları takviye edildiği bilgisine ulaşıldı. Hava üssüne Balıkesir ve Amasya Merzifon’dan 10 takviye savaş uçağı gönderildi. Üs Komutanlığı’nda görev yapan tüm personelin izinlerin kaldırıldığı da öğrenildi.

ABD ile görüştüler

Türk devleti son hazırlıklarını yaparken görüşmeler de gerçekleştirdi. Türk Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O’Brien’la telefonda görüştü. Görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada “Görüşmede, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölgenin tesis edilmesi ve bu alanda bundan sonra atılması öngörülen adımlar ele alınmıştır. Görüşmede ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD Başkanı Donald Trump’ın daveti üzerine 13 Kasım 2019 tarihinde Washington’a gerçekleştireceği ziyaretin gündemiyle ilgili görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sayın Kalın, güvenli bölgenin amacının Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde sınırımızı terörist unsurlardan temizlemek ve mültecilerin evlerine dönüşünü sağlamak olduğunu, DEAŞ ile mücadelenin de kararlılıkla sürdürüleceğini ifade etmiştir” ifadeleri yer aldı.

Erdoğan Putin’le görüştü

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüştü. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan görüşmede, ”Fırat’ın doğusuna düzenlenmesi planlanan askeri harekatın Suriye’nin barış ve istikrara kavuşmasına katkıda bulunacağını ve Suriye’deki siyasi sürecin önünü açacağını” ileri sürdü. Erdoğan, ”Türkiye’nin Rusya Federasyonu’nun bu süreçteki yapıcı tutumunu takdir ettiğini” dile getirdi.

(DIŞ HABERLER)


Çavuşoğlu: Bildireceğiz

Cezayir’de bulunan türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise ”Uluslararası hukuk çerçevesinde askerlerimiz ve Dışişleri Bakanlığı olarak BM ve Suriye dahil ilgili ülkelere bildirimde bulunacağız” dedi.

URFA


Pentagon: Türkiye tek başınadır

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, Amerikan askerlerinin Kuzey-Doğu Suriye’de olası operasyon bölgesinden çekildiğini bildirdi. Açıklamada, ”Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurmanın, bölgede istikrarı sağlamanın en iyi yolu olduğu yönündeki tutumunda olmuştur ve bu hala da devam etmektedir. Maalesef Türkiye tek başına hareket etmeye karar verdi. Sonuç olarak biz de olası bir Türkiye operasyonunda Suriye’nin kuzeyindeki ABD güçlerinin güvenliğini sağlayabilmek için onları bu bölgeden çektik. Şu anda Suriye’deki askeri varlığımızda bir değişikliğe gitmedik” denildi.


Üç devletten ortak tavır

Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs liderleri, Türkiye’nin Kuzey-Doğu Suriye’ye yapmayı planladığı operasyon ile ilgili endişelerini dile getirdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleşen üçlü zirvenin ardından ortak açıklama yayınladı. Yayınlanan açıklamada Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yapmayı planladığı operasyona da yer verildi. Mısır Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Taraflar, Türkiye’nin Suriye topraklarına planladığı yasadışı askeri operasyonla ilgili derin endişeyi dile getirdi ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğini koruma amacıyla çalışılması gerektiğini doğruladı. Onlar ayrıca Türkiye’nin her türlü toprak bütünlüğünü ihlal etme veya Suriye’deki mevcut demografik durumu değiştirme çabasını kınadı.”


İran Türkiye’yi haklı buluyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye’nin işgal saldırısına hazırlığına ilişkin “Türkiye’nin güney sınırları konusunda endişelenmeye her türlü hakkı var ve bu endişelerin yatıştırılması da onların hakkı” dedi. Ruhani, şöyle devam etti: “Fakat doğru yol seçilmeli. ABD bölgeden çıkmalı. Oraya Suriye ordusu konuşlanmalı ve Kürtler Esad güçlerinin yanında durmalı.”

Öte yandan, İran ordusu Türkiye sınırında önceden duyurulmayan bir tatbikat yaptı.


Lavrov: Diyalog için hazırız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şam ve Kürt temsilcileri arasında diyaloga hazır olduklarını ve sorunun diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin Kuzey-Doğu Suriye’ye planladığı saldırıyla ilgili önceki gün mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kürtler ve Şam yönetimiyle temas kurduğunun söyledi. Lavrov, Rusya’nın Şam ve Kürtlere sorunların çözümü için diyalog çağrısı yaptığını ve diyalogun başlaması için katkıda bulunacağını ifade ederek, ”Bizim tavrımız kesinlikle Suriye’nin bu bölgesindeki sorunların, Şam ve buralarda yaşayan Kürtlerin temsilcileri arasında diyalog yoluyla çözülmesinden yana” diye konuştu.  Bölgede istikrar ve sürdürülebilirliğin sağlanması için tek yolun diyalog olduğunu vurgulayan Lavrov, ”Dün Şam yetkilileri ve Kürt temsilcilerden bu tür bir diyaloga hazır olduklarını duyduk. Biz diyalogun başlamasına maksimum düzeyde katkıda bulunmaya hazırız. Diğer başlıca aktörlerin de bunu desteklemesini umuyoruz” dedi.


Özerk yönetim zaten hazır

Zaten diyaloga hazır olduklarını ve şimdiye kadar diyalog için zorladıklarını belirten Özerk Yönetim, Rusya ve Suriye’nin yeni bir Efrîn senaryosuna ilişkin şerh düştü.