Bu savaştan çıkamayacaklar

HPG komutanlarından Rizgar Ersi, paralı çeteler ve kontra koruculara rağmen karada savaşamayan Türk ordusunun, çok ağır ve yoğun bombardıman ardından indirmeye yapmaya çalıştığını ama askerleri yere ayak bastığı anda gerillanın meydana çıkıp vurduğunu söyledi.HPG komutanlarından Rizgar Ersi, Türk devletinin Heftenîn’de çaresiz kaldığını, bütün tekniğine rağmen başarı sağlayamadığını söyledi.

Komutan Rizgar Ersi, Radyoya Dengê Welat’a konuştu. Türk devletinin Güney Kürdistan’ın işgalini planladığını ve iki yıldır bunun üzerine yoğunlaştığını belirten Komutan Rizgar Ersi, “Güney Kürdistan’ın dağlık arazisini 30-40 kilometre kadar işgal ederse Güney halkımız için Zaxo’dan Süleymaniye’ye kadar ince bir hat halinde sadece ovalık alan kalacaktır. Zaten Mexmûr, Şengal ve Medya Savunma Alanları’na yapılan saldırılar, bu sürecin başlangıcını ifade ediyor” dedi.

Gerilla tereddütsüz kalkandır

Türk devletinin, bu planı rahatça uygulayamayacağını gördüğünü belirten Rizgar Ersi, bu nedenle Heftenîn alanına işgal saldırısı başlattığını söyledi. Komutan Ersi, “9 gündür (radyoya konuştuğunda saldırı ve direnişin 9. günüydü) büyük bir savaş ve direniş Heftenîn’in kutsal dağlarında devam ediyor. Kürdistan gerillası tereddütsüz bir biçimde adeta kalkan gibi canlarını feda etme pahasına mücadele ediyor ve işgale karşı kahramanca direniyor, düşmana darbe üstüne darbe vuruyor” şeklinde konuştu.

Türk ordusunun saldırı tarzı

Türk devleti ve medyasının özel savaş propagandasının yalanlarına dikkat çeken Komutan Ersi, paralı çeteler ve kontra koruculara rağmen karada savaşamayan Türk ordusunun şunu yaptığını söyledi:

  • Türk ordusu, önce günler boyu ağır silahlar, tanklar ve obüslerle alanı bombalıyor.
  • Bunun sonrasında saatler boyu savaş uçaklarıyla tonluk bombaları alanın üzerine boca ediyor.
  • Ardından Kobra helikopterlerin vuruşları ve keşif uçaklarının keşfiyle alana operasyon yapmaya çalışıyor.

Tepelerin fiziki yapıları değişti

Bütün bunlara rağmen yere ayak basmaya çalıştıkları zaman bile gerillanın meydana çıktığını ve darbe vurmaya başladığını vurgulayan Rizgar Ersi, şunları ifade etti: “Gerillanın darbesini yiyen askerler geri çekilmek zorunda kalıyor. Heftenîn’de yaşanan gerçekler bunlardır. İkinci defa daha yoğun bir teknik saldırı ile kendilerini tekrardan denediklerinde ancak Heftenîn’in bir tepesine ayak basabildiler. 9. gün itibarıyla 5-6 kadar tepe, adeta bombardımanla fiziki yapılar değiştirilerek işgal edilmiş durumda.

8 günde 70’ten fazla asker

Gerilla, 8 günde 20 eylem gerçekleştirdi. 15 defa Kobra helikopterlerine müdahale edip vurdu; birçoğu darbe alıp savaş alanlarından uzaklaşmak zorunda bırakıldı. Onlarca sabotaj eylemi yapıldı. 70’den fazla Türk askeri öldürüldü, onlarcası ise yaralandı. 8 gün içinde beş arkadaşımız fedaice bir direnişle ölümsüzler ordusuna katıldı. Durum tam olarak bu şekildedir.”

Konseptleri yenilmeye mahkumdur

Gerillanın, siyasi bilinci, inancı, donanımı; ülke ve halk sevgisi en üst seviyede olan fedai bir güç olduğunun altını çizen Komutan Ersi, şöyle devam etti: “Bunun içindir ki iki gerillamız, çok geniş bir cephede binlerce askere karşı savaşıp direnebiliyor. Buna karşı işgalci ordunun yaşadığı korkuyu biliyoruz ve arkadaşlarımızın kahramanlığı galip geliyor. Herkes bilmeli ki; faşist Türk devletinin yeni konsepti, gerillanın direnişi karşısında çaresiz kalmıştır ve yenilmeye mahkumdur. Gerilla, ne olursa olsun bu kutsal topraklarda kalacak ve halkımızın düşmanlarına karşı savaşacaktır. Kesinlikle düşmanımızın topraklarımızı rahatça işgal etmesine, topraklarımızda kalmasına izin vermeyeceğiz.

Bütün saldırganlığı tıkanmasındandır

Türk devleti bu savaştan rahatça çıkamayacak ve kendi sonunu kendi elleriyle getirecek. Faşist rejimin son çırpınışlarıdır. Bütün saldırganlığı tıkanmasındandır. Bu savaşı kaybederse yok olacağını biliyor. Bu faşist düşmanı tarihin çöp sepetine atacağız ve özgürlük bayrağını Kürdistan’ın tüm dağlarında dalgalandıracağız.”  HABER MERKEZİ