İHD’ye kelepçe dışarıya nutuk

Akit Gazetesi, 25 Şubat 2017 tarihli haberinde „Devlete ‘katil’ diyen PKK’li göreve iade edildi“ başlıklı bir haber yaptı. 

Haber de hedef gösterilen kişi İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı ve İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici’ydi.

Öğretmenlik yapan Bilici Eylül 2016’da çıkartılan KHK ile açığa alınmış, Aralık 2016’da yayımlanan yeni bir KHK ile göreve iade edilmişti. 

Akit bundan rahatsız olmuştu!

Bilici, haberin üzerinden henüz bir ay geçmeden 15 Mart günü evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. 

Aynı gün Diyarbakır’da birçok Sivil Toplum Örgütü temsilcisi de gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında Süryani Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş da var.

İHD Genel Merkezi yaptığı açıklamada ‘kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının ihlal edildiğini’ söyledi. 

Sivil toplum örgütü temsilcilerine dönük bu gözaltının BM ve Avrupa Konseyi’nin Türkiye’de yaşanan hak ihlalleri ile ilgili önemli tespitler yaptığı ve raporlar yayımladığının hemen ertesinde olması dikkat çekici. 

Hükümet bu gözaltılarla uluslararası topluma adeta ‘siz ne yaparsanız yapın bildiğimi yaparım’ diyor. 

Türkiye’de İnsan Hakları Savunucuları ve Sivil Toplumun önemli temsilcileri gözaltına alınırken Erdoğan dünyaya demokrasi ve insan hakları nutukları çekiyor. Türk hükümet yetkilileri Türk Bakanların referandum toplantılarına izin vermeyen Avrupa ülkelerini özgürlük, demokrasi ve insan haklarına aykırı davranmakla suçluyorlar. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda ve Almanya hükümetlerinin AKP’li bakanların ülkelerinde miting yapmasına izin vermemesi, Hollanda’nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’yı sınır dışı etmesi üzerine „Nazi kalıntısı“ ve „Faşist“ dedi. 

Avrupa’ya insan hakları nutku çekenler 15 Mart sabahı insan hakları savunucusu Raci Bilici’ye kelepçe taktılar.  

Hollanda Rutte ve Merkel çıkıp Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Kenan Evren kalıntısı’ derse kim ne diyebilir?

15 Temmuz 2016’dan bu yana yüzlerce insan hakları savunucusu hakkında soruşturmalar yapıldı, İnsan Hakları Derneği Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi aylardır cezaevinde. Türk Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümeti kimseye demokrasi ve insan hakları dersi verecek durumda değil. 

Raci Bilici yıllardır İnsan Hakları Derneğinde yöneticilik yapıyor ve Kürt bölgesinde insan hakları ihlallerine karşı mücadele ediyor. 

Bilici’yi gözaltına alanların demokrasi ve insan haklarına dair sözlerinin hiçbir ağırlığı yok. 

Türk Cumhurbaşkanı’nın nutukları gülünç…!