‘Yılın Ödülü’ Rodî Saîd’e

Rojavalı gazeteci ve fotoğrafçı Rodî Saîd’in Baxoz’da çektiği fotoğrafı Reuters tarafından ‘Yılın Fotoğrafı’ ödülüne layık görüldü.

Rodî Saîd’in 2019’da DAİŞ’lilerin ailelerinin Suriye Demokrtaik Güçleri’ne (QSD) teslim olduğu esnada, bir çocuğun kara çarşafların arasında göründüğü fotoğrafı jüri tarafından ‘Yılın En Etkili Fotoğrafı’ seçildi. Rojava’nın Serêkaniye kentinden olan Rodî Saîd, ödüllerin açıklandığı törene bir mektup aracılığyla seslendi. Rodî Saîd mektubunda, bu fotoğrafı yakalamak için saatlerce beklediğini ve çocuğun çarşafların anında göründüğü yüz ifadesinin belirdiği an için ise yarım saat hiç kımıldamadan yerinde durduğunu belirtti. Ayrıca savaşın nedenlerinden habersiz olmasına rağmen savaşın onun kaderini belirlediği bir çocuğun, ona düşman gibi bakan kadınların arasında fotoğrafını çekmesinin onun için zor bir an olduğunu ifade ettti.   

Mektubunda Türk devletinin Serêkaniyê işgaline de değinen Rodî Saîd, ödülünü işinden dolayı onun için endişe duymalarına rağmen her koşulda onu destekleyen ailesine adadığını aktardı. Ailesinin 8 yıl önce El-Nusra saldırılarından dolayı kenti terk etmek zorunda kaldığını belirten Saîd, Türk devletinin işgaliyle ikinci kez yerlerini terk etmek zorunda kaldığını hatırlattı.

KÜLTÜR SERVİSİ