İkinci kabine değişikliği!

Fransa Gündemi

Fransa’da Ulusal Cephe Partisi lideri ve Avrupa Parlamentosu üyesi Marine Le Pen dokunulmazlığı nedeniyle 2 Temmuz günü Strasbourg’da biraraya gelen Avrupa milletvekillerinin çoğunluğu dokunulmazlığın kaldırılması yönünde görüş bildirdi. Şimdi Fransa’nın kendi iç hukukunu işletmesi bekleniyor. Le Pen daha önce Lyon kentinde seçim kampanyası sırasında yaptığı konuşmada, sokakta namaz kılan müslümanları, “Nazi işgaline” benzetmişti. Fransa’da bulunan cami ve müslüman kurumlar ortak bir biçimde suç duyurusunda bulunmuştu. Bu bağlamda Fransız Adalet Bakanlığı, başvurusunun değerlendirilebilmesi için Avrupa Parlamentosu’na başvurarak dokunulmazlığın kaldırılmasını talep etmişti.
Le Pen’in dokunulmazlığı kalktı ama sokaklarda sivil faşist saldırılar bitmiyor. Geçtiğimiz hafta Sol Cephe militanları sokakta bildiri dağıtımı sırasında saldırıya uğradı. Saldırganlar örgütlü faşistler. Aynı grup üyeleri daha 5 Haziran günü Fransız bir anti-faşist genci sokakta döverek öldürmüşlerdi.  
Fransa’da günlük olarak saldırılar yaşanırken Fransız Sosyalist Parti hükümetinde yeni bir sarsıntı daha gelişti. Fransa Çevre Bakanı Delphine Batho bakanlık bütçesininde yapılan kesintileri eleştirmesinin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Hollande tarafından görevden alındı.
Kemer sıkma politikası gereği bu yıl Çevre Bakanlığı bütçesinde yüzde 7 oranında kesintiye gitmeyi planlayan hükümete dönük televizyon kanalında açık bir dille eleştiri getiren Batho, bu durumun kabul edilemezliğini vurguladı. Batho’nun konuşmasından kısa bir süre sonra Başbakan Jean-Marc Ayrault tarafından telefon mesajı ile uyarıldığı, sözlerini geri alması yönünde baskıya maruz kaldığı ve ardından Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından görevine son verildiği açıklandı. Muhalefette bulunan parti temsilcileri yaşanan bu gelişme karşısında tepkilerini hızla dile getirdi. Yeşiller, üyeleri olan Batho’nun istifaya zorlanmasını, “Bunun anlamı ne? Samimice eğer bunun anlamı çevreci projelere destek olanların ayrılması ve susmasıysa, belki Yeşiller ayrılmalı” şeklinde değerlendirdi. Bakanın boşalan koltuğuna ise Sosyalist Milletvekili Philippe Martin getirildi. Batho, üç ay içerisinde kabineden ayrılan ikinci bakan oldu. Mart ayında çıkan yolsuzluk iddiaları nedeniyle Maliye Bakanı Jerome Cahuzac istifa etmişti.
Yeşiller geçtiğimiz yıl gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Sosyalist Parti adayı Hollande’ı destekleme karşılığında kabinede görev almıştı. Aynı desteği sunan Sol Cephe ve Komünist Parti ise Sosyalist Parti ile ortak bir politik zeminde bulunmama nedeniyle kabinede görev almayı red etmişti. Hollande’a desteklerini ise Sarkozy’i düşürme hedefini taşıdığını açık bir dille Sol Cephe lideri meydanlarda haykırmıştı. Bir yıllık hükümet pratiğinin ardından Yeşiller rahatsızlıklarını daha yüksek bir sesle dile getirmeye başladı. Sadece ikinci turda Hollande’ı destekleyen Sol Cephe ise hükümetin kemer sıkma politikasına dönük şuana kadar 4 büyük gösteri gerçekleştirdi. Paris ve Fransa’nın değişik kentlerinde günlük olarak hükümetin sosyal ve ekonomik politikasını eleştiren Sol Cephe broşürlerini görmek mümkün. Semt semt forumlar gerçekleşiyor. Ancak, bütün bu çabalar somut reflekslere dönmekten henüz uzak ve hükümetin mevcut politikasını eleştirmenin ötesine geçmiyor… Kimse çözümün adresini gösterecek politik bir duruş da sergileyemiyor.
Kriz derinleştikçe işten çıkarmalar rekora doğru gidiyor. Ama Fransa’da sokaklar şimdilik susmayı tercih ediyor. Sivil faşizm krizle debelenen Fransa’da güçlenmeye devam ederken, yaşanan saldırılara karşı, basın-açıklaması yapmanın ötesine geçmeyen sol muhalefeti ve emek güçlerini zor bir sonbahar bekliyor…