Yoğun top atışları yapıyor

QSD, işgal ettiği bölgeleri genişletmek isteyen Türk devletinin birçok alana yoğun top atışları yaptığını bildirdi.

QSD Basın Merkezi, işgalci Türk devleti ve çetelerinin saldırılarına devam ettiğini, saldırılara verilen karşılıklarda 2’si çete başı 5  Türk savaş elemanının öldürüldüğünü duyurdu.

Basın Merkezi tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, işgalci ordunun bölge genelinde işgal alanları genişletme çabasını sürdürdüğü bildirildi. Birçok alana yoğun top atışları yapıldığı ve İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) keşif faaliyetleri yürüttüğü kaydedilen açıklamada, şunlar paylaşıldı:

TIL TEMIR

İşgalci ordu, Erîşa ve Til Mihemed köylerinde, İHA’ların desteğiyle güçlerimize ait mevzilere ve bölgeye saldırılarda bulundu.

EYN ÎSA

İşgalci ordu, Qizelî köyünü yoğun bir şekilde bombaladı. İşgalciler Kefîfa ve Sarûnç köylerindeki güçlerimize ait noktalara ve sivil yerleşim yerlerine saldırdı. Saldırılarına karşılık verilmesiyle bölgede şiddetli çatışmalar yaşandı. İşgalcilerin top atışlarından dolayı sivil yerleşim yerlerinde maddi hasar oluştu. Eyn Îsa bölgesindeki çatışmalarda Sultan Murad çetesinden 2 çete başı olmak üzere 5 Türk savaş elemanı öldürüldü, çok sayıda eleman da yaralandı.

ANHA/SERÊKANIYÊ


QSD ile Rusya anlaştı

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Ebdî, Til Temir, Eyn Îsa ve Amûdê için Rusya ile anlaştıklarını duyurdu.

Genel Komutan Ebdî, önceki akşam Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Suriye’deki Rus Kuvvetleri Komutanı General Alexander Chaiku’ya ev sahipliği yapmaktan onur duyduk. Toplantı verimli geçti. Bölgenin huzur ve güvenliği için Rusya güçlerinin Amûdê, Til Temir ve Eyn Îsa’ya geçmesi üzerine anlaştık. Ülkemizin menfaati için ortak çalışmaların sürmesini umut ediyoruz” dedi.

QSD anlaşmaya uyuyor

Bu arada Fırat Bölgesi’nde Rus askeri polis güçleri komutanı Boris Stalingrad, işgalci Türk devletinin QSD’nin sınırdan çekilmediği iddialarına ilişkin ANHA’ya konuştu. Stalingrad, Türk devletinin bu iddiaları Kuzey-Doğu Suriye’nin yeni bölgelerine saldırmak için bahane aramak olarak yorumladı. Rus komutan şöyle konuştu: “Rusya Federal Hükümetine bağlı askeri birlikler olarak Suriye ordu güçleriyle birlikte Suriye-Türkiye sınırı hattı ve Türk devlet güçlerinin savaş hattında konuşlandık. Bunu akan kanın durması ve iki taraf arasında savaşın önlenmesi için Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi ile Rusya Federasyonu arasında varılan anlaşma kapsamında gerçekleştirdik.”

Türk devletinin aralıksız bir şekilde QSD’nin sınırdan çekilmediği iddialarına ilişkin konuşan Rus komutan, QSD’nin 32 km sınırdan çekildiğini ve Rusya’nın, bölgenin dış saldırılara karşı korunması ile terörün dönmesini önlemek için garantörlük yaptığını söyledi.


Danimarka: QSD müttefikimizdir

MSD Yürütme Kurulu Başkanı Îlham Ehmed ile MSD Eşbaşkanı Riyad Derar ile görüşen Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, QSD’nin tüm dünyayı teröre karşı koruduğunu söyledi.

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu Başkanı Îlham Ehmed ile MSD Eşbaşkanı Riyad Derar, Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ile görüştü. Görüşmede, Türk devleti ve çetelerinin Kuzey-Doğu Suriye’ye dönük işgal saldırıları ele alındı. Türk devletinin ateşkes anlaşmalarını ihlal ederek saldırılarını sürdürdüğü ve bölgenin demografik yapısını değiştirmeyi planladığı vurgulandı. MSD heyeti, Suriye krizinin çözümü için yürütülen siyasi çalışmalara katılımlarının önemini aktardı.

Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, hükümetinin toplantıda ele alınan konulardan haberdar olduğunu ve QSD’ye desteklerini sürdüreceklerini belirterek, “Demokratik Suriye Güçleri (QSD), bizi ve tüm dünyayı teröre karşı korudu. QSD, müttefikimizdir. Türkiye’nin işgal saldırılarını kınıyoruz” dedi.

MSD heyeti, Danimarka Parlamentosu’ndan birçok parti ve sendika temsilcisi ile de bir araya geldi. Heyetin ziyaretlerinin ardından başkent Kopenhag’da işgal saldırılarına ilişkin panel düzenlendi.

KOPENHAG