YPG bayrağı için mekana giren polis suçlu

Federal Anayasa Mahkemesi, Sol Parti Milletvekili Michel Brandt’ın Erdoğan’ın Berlin ziyaretini protesto için YPG bayrağı astığı bürosuna yapılan polis baskınını anayasaya aykırı buldu. 2018 yılının Eylül ayında Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Berlin’deki temasları sırasında Federal Hükümetin Ankara rejimiyle işbirliğini kınamak ve Rojava ile dayanışma amacıyla Sol Parti’nin Federal Meclis üyesi Michel Brandt,  Erdoğan’ın kaldığı otelin yakınlarında bulunan bürosunun 3 penceresine YPG bayrağı asmıştı. Bir süre sonra ise polisler Brandt’a ve Sol Parti’nin Federal Meclis’teki yetkilere haber vermeden büroyu basmış ve YPG bayraklarına el koymuştu.  Bu olay üzerine Brandt, konuyu Karlsruhe’de bulunan Almanya’nın en yüksek yargı organı Federal Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı.

Polisin kendisine haber vermeden bürosuna girmesinin anayasaya aykırı olduğunu belirten Brandt’ın başvurusuna ilişkin Anayasa Mahkemesi dün kararını açıkladı.

Mahkeme, polisin baskınla anayasanın 38. maddesinin ihlal ederek suç işlediğine kanaat getirdi. Söz konusu maddede, sahibinin izni olmadan bir mekana girilemeyeceği belirtiliyor.  Brandt, “Umarım bundan sonra Federal Meclis polisi dahil bütün güvenlik birimleri benden izinsiz büroma ve evime giremez” dedi.

Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schaeuble “Bayrağı gören Erdoğan yanlılarının Parlamentoya saldırmasından korkulduğu için bayrak söküldü” demiş ve polise arka çıkmıştı.   

 KARLSRUHE