İran polisine karşı eylem

Fars Haber Ajansı, 8 Ağustos’ta İran polisine yönelik pusu eylemi yapıldığını duyurdu. Mako Valisi Hamdi Ahmediyan, silahlı saldırıda 5 polisin öldüğünü, polis araçlarının imha olduğunu açıkladı. Vali, eylemden PJAK’ı sorumlu tutarken, örgütten bu konuda henüz resmi bir açıklama gelmedi.

İran ordusu 16 Temmuz’dan itibaren Güney’i işgal harekatına devam ediyor. Son günlerde çatışmalar azalırken, askeri yığınak ve bombardımanın devam ettiği yönünde bilgiler geliyor. PJAK kaynakları operasyonun başından bu yana en az 3’ü general ve 7’si üst düzey askeri komutan olmak üzere, 300 dolayında askerin öldüğünü bildiriyor. İran ordusunun Güney Kürdistan’a yönelik bombardımanında ise 2’si çocuk 4 sivil hayatını kaybetti, yüzlerce kişi göçe maruz kaldı, en az 35 köy hasar gördü.

ANF/MAKOİran’dan ilginç haber

İran’da yayın yapan Sipahi Pasdar’a (Devrim Muhafızları) ait sitede, kimliğini açıklamayan üst düzey askeri bir yetkili, İran devletinin Kandil’i işgal girişiminin, stratejik olduğunu söyledi. Suriye’ye yardım ve Türkiye’ye savaş açmaktan bahseden yetkilinin sözlerinden oluşan haber kısa sürede siteden kaldırıldı ve yanlışlık olduğu ifade edildi.
Sipahi Pasdaran(Devrim Muhafızları) ana karargah bünyesinde yer alan Hamza Karargahında İstihbarat alanında görevli askeri yetkili, “Eğer ABD ve Türkiye Suriye’ye askeri müdahalede bulunursa biz de Güney Kürdistan’ı Afganistan’a çeviririz, Güney’in her yerinde ABD ve Türk devletinin ticari ve askeri üstlerini hedef alırız” ifadelerini kullandı.
İstihbarat görevlisi siteye verdiği demecin sonunda Türk devletinin Suriye konusunda tehdit etti. Türk devletinin, Suriye’ye askeri müdahalesi aynı zamanda İran’a yönelik de bir savaş anlamına gelecektir. Türk ordusu, Suriye’ye girerse biz de Türkiye’ye savaş ilan ederiz. Aynı zamanda Suriye’ye bütün askeri gücümüzle destek veririz. Orada ABD ve onun işbirlikçisi Türk devletine karşı savaşırız” dedi. Suriye’ye yönelik askeri müdahale aşamasında Kandil başta olmak üzere Medya Savunma Alanlarının, İran devleti için Suriye’ye açılan bir kapı olduğunu bu nedenle Kandil konusunda ısrarcı davranıldığını söyledi. Devrim Muhafızlarına ait sitede, İstihbarat görevlisinin verdiği bilgilere dayanılarak hazırlanan haber, bir süre sonra siteden tamamen kaldırıldı. Siteden yapılan açıklamada, haberin yanlışlıkla girildiği ve Sipahi Pasdaran’ın görüşleri olmadığı belirtildi.

 NEWROZ MAHABAD -TAHRAN