İrtifa kaybeden hükümet…

Fransa Gündemi

Fransa’da haftanın en önemli gündemlerinden biri, Suriyeli muhaliflere silah desteği verilmesini yönündeki Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande açıklamasıydı. “Bu dram iki yıldır sürüyor. Açık konuşalım, buna Beşar Esad’a Rusya gibi bazı ülkelerin silah tedarik etmesi ekleniyor. Avrupa önümüzdeki haftalarda karar almalı.” diyen Hollande, İngiltere ve Fransa’nın Suriyeli muhaliflere silah desteğinde bulunacağını ilan etti.
 Anketler kamuoyu desteğini kaybettiğinden bahsettiği Hollande’ın, geçtiğimiz aylarda adı vergi skandalına karışan Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac’ı verdiği destek ile boşa düştü. Fransa’da, hakkında vergi kaçırmak suçundan soruşturma açılan Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac istifa etti. Cahuzac’ın yerine AB İşlerinden Sorumlu Bakan Bernard Cazeneuve atandı. Fransız Mediapart adlı internet sitesi, Cahuzac’ın, İsviçre’nin UBS bankasında daha önce beyan etmediği bir banka hesabı bulunduğunu ve bu bankadaki fonlarını 2010 yılından sonra Singapur’a aktardığını belirtmişti. Kabine Suriye muhaliflerini silahlandırmayı planladığı anda ilk firesini verdi.
Kabine sarsıntısı, Hollande’ın kamuoyu desteğini kaybetmesi derken Sarkozy yeniden sahneye çıktı. Cumhurbaşkanı olduğu dönemde askeri müdahelede bulunma kararına imza attığı Libya’ya ziyareti gerçekleştiren Sarkozy, dönemin Dışişleri Bakanı Alain Juppe’yi de yanına almayı ihmal etmedi. Kimi basın-yayın organları Sarkozy’ı Libya için “kurtarıcı” olarak dillendirse de, kamuoyu onu Kaddafi’den aldığı milyonlarca Euro ile hatırlıyor.
Tüm bu siyasi atmosfer arasında Fransa’nın Toulouse şehrinde geçtiğimiz yıl yaşananlar nedeniyle binlerce kişi protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Çünkü yaşanan katliama dair henüz bir açıklama yok. Muhammed Merah üzerindeki sis perdesi hala aydınlanmadı. Eylemcilerin çok basit soruları vardı tıpkı Kürt halkı gibi… “Merah tek başına mı hareket etti, yoksa daha büyük bir ağın içinde miydi? Bu sorunun yanıtının tüm ailelere ve Fransızlara verilmesi gerekli. Bu cevabın onlara verileceğini size ben garanti ediyorum.” ….Kürtler ise aynı soruları Ömer Güney için soruyor… İşte binlerce kişi, Cumhurbaşkanı François Hollande’dan bu soruya yanıt olmasını istiyor…
Muhammed Merah, Fransız Gizli Haber Alma Teşkilatı’yla bağlantıları olaylardan kısa bir süre sonra basına yansımıştı. Eski bir otomobil tamircisi olan Merah’ın Afganistan’a ve Pakistan’a düzenlediği seyahatler yaptığı konuşulmuş ve bu seyahatleri hangi nedenle gerçekleştirdiği ise muammaydı. 2012’nin Mart ayında 3 asker ve 4 Yahudi vatandaşı katlettiği iddia edilen Merah, 32 saatlik bir operasyon sunucu öldürülmüştü.
Fransa’da son bir hafta içerisinde bu başlıklar gündemde yerini aldı. Her başlık kendi içerisinde onlarca soruyu içeriyor. Fransa’nın Suriyeli muhalifleri desteklediği bugünün sorunu değildi. Bugüne kadar Fransa’nın muhaliflerle bağı konusunda onlarca bilgi daha önce kamuoyuna yansımıştı. Fransa’nın hamlesine İngiltere’nin ortak olması ise yeni bir ittifak çizgisinin devreye girdiğini gösteriyor. Hollande hükümeti dış politikada böyle adımlar atsada giderek itibar ve güç kaybediyor. Bu kayıp daha çok aldığı geniş desteğin kaybolması yönünde… Bu atmosfer içerisinde Sarkozy’nin yeniden siyaset arenasına ısındığı belirtilse de adının karıştığı skandallar nedeniyle güven tazelemesi büyük zaman alacağa benziyor. Diğer taraftan Fransa’da yaşanan siyasi cinayetler aydınlanmayı bekliyor.
Geçtiğimiz yıl Mart ayında gelişen katliamların üzerinden bir yıl geçmesine karşın hala sır perdesi aydınlatılmadı… Kürtler 147 La Fayette sokağında bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosu’nda katledilen üç kadın devrimcinin katil zanlısı olarak lanse edilen Ömer Güney’in arkasındaki güçler konusunda cevap bekliyor…