İsviçre’den Suriye atağı

İsviçre Gündemi
İsviçre Kiliseler Birliği ve mültecilerle dayanışma kuruluşları başta olmak üzere yaklaşık 40 İsviçreli kuruluşun, IŞİD saldırıları ve iç savaş nedeniyle ülkelerinden göç etmek zorunda kalan Suriyeli mültecilerin kabul edilmesi için başlattıkları "Suriye için ne yapabilirim?" kampanyası hükümeti zorlayacağa benziyor.
2015 yılında göreve başlayacak olan İsviçre’nin yeni SP’li Devlet Başkanı Simonetta Sommaruga’yı bekleyen önemli konulardan biri de Suriye konusu olacak. Sommaruga’nın parti tabanında Rojava ve Kobanê’ye gittikçe artan ilgi de Suriye politikasını etkileyecek gibi gözüküyor. Zira SP’li politikacıların İsviçre’nin Rojava’ya ilgisizliğine verdikleri en önemli yanıtlarından biri "partimiz tek başına hükümet değil, gücümüz sınırlı" şeklinde oluyordu. Elbette Sommaruga SP’yi tek başına iktidar yapmayacak ama Devlet başkanı olmasından dolayı SP’nin politikalarına da avantajlar sağlayacak.
İsviçre hükümetinin Suriyeli göçmenler ve Rojava politikalarının beklenilenin çok altında olduğu genel kabul gören bir durum. İsviçre’nin farklı kentlerinde başlatılan kampanya ile IŞİD saldırılarından kaçarak Türkiye ve Lübnan’a sığınan göçmenlere acil yardım yapılması ve İsviçre’nin bir kısım göçmene kapılarını açması istenecek.
İsviçre’nin Suriye’de başlayan savaşla birlikte bugüne kadar sadece 500 Suriyeli göçmeni kabul etmesini eleştiren kampanya yürütücüleri, bu sayının arttırılmasını da isteyecekler.
Öte yandan İsviçre’nin Vaud kantonunda, 30 yaşındaki bir kişi, Suriye’de IŞİD’e katılma girişiminde bulunduğu için 600 saat kamu hizmeti cezasına çarptırıldı. Adı açıklanmayan İsviçreli’nin Kasım 2013’te Suriye’ye gittiği ve iki hafta İŞİD kamplarında eğitim aldıktan sonra kararından vazgeçerek geri dönmek istediği belirtildi. İsviçreli’nin karar değişikliği nedeniyle IŞİD tarafından 54 gün hapis cezasına çarptırıldığı ifade edildi. İsviçre yargı mekanizması IŞİD’e katılan vatandaşını, kararından vazgeçmesine rağmen Terör örgütüne yardım ve desteğinden dolayı cezalandırılmasını savunuyor.
İsviçre, 8 Kasım’da terör örgütü IŞİD’in tüm faaliyetlerine yasak getirmişti. İsviçre Parlamentosu, 8 Aralık’ta da IŞİD ve El Kaide’nin İsviçre’de yasaklanmasına yönelik bir karar almıştı.