Yunanistan NATO’dan destek isteyecek

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye ile Trablus kenti merkezli ve Müslüman Kardeşler kökenli Libya Ulusal Birlik Hükümeti arasında imzalanan deniz anlaşmasına karşı NATO’dan destek isteyeceğini açıkladı.

Yeni Demokrasi Partisi kongresinde konuşan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, söz konusu anlaşmaya karşı NATO’dan destek isteyeceklerini belirtti. Miçotakis, “Üyelerinden birinin açık bir şekilde uluslararası hukuku çiğnediğinde ve başka bir üyeye zarar vermeyi amaçladığında, NATO kayıtsız kalamaz” dedi.

Türkiye Müslüman Kardeşler kökenli Libya Ulusal Birlik Hükümeti ile Akdeniz’de geniş bir alanın işgalini içeren bir anlaşma imzalamış, Akdeniz’e kıyısı olan Yunanistan, Kıbrıs ve Mısır gibi ülkelerin hareket alanını, bir oldu bittiye getirerek uluslararası hukuka aykırı bir şekilde sınırlandırmaya çalışmıştı.

Geçen hafta AKP’li Türk Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan, Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile Dolmabahçe Ofisi’nde bir araya gelmişti.

Geleceği belirsiz bir oluşumla anlaşma

Bu görüşme ile birlikte, Türkiye ile Libya Ulusal Birlik Hükümeti arasında, “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” imzalandı.

Türkiye, neredeyse dünyadan soyutlanmış ve meşruiyeti tartışmalı Libya Birlik Hükümeti’ni kullanarak, Akdeniz’deki yasadışı pozisyonunu meşrulaştırmak için adım attı. Söz konusu anlaşma Mısır, Kıbrıs ve Yunanistan’ın tepkisine yol açmış bunun ardından Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırmıştı.

Fayez Al Sarraj yönetimindeki Ulusal Birlik Hükümeti, ülkenin büyük bir bölümün elinde tutan General Hafter’in Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu ile savaş halinde. Bundan dolayı da Türkiye’nin muhatap aldığı ve çetelerine yardım ettiği Ulusal Birlik Hükümeti’nin geleceği belirsiz bir durumda.

Dendias: Sarraj’ın imzalama yetkisi yok

Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da önceki gün konuyu görüşmek üzere Mısırlı meslektaşı Kahire’deki Semih Şükri araya gelmişti. Görüşmenin ardından yazılı açıklama yapan Dendias, iki ülkenin, muhtıranın istikrarsızlığa neden olduğunu düşündüklerini belirtmişti ve şunları eklemişti: “Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj’ın böyle bir mutabakatı imzalamak için gerekli hukuki yetkiye sahip olmadığı kanısındasınız.”

HABERMERKEZİ