Zehra’dan Nûdem’e destek

  • “Nûdem, Kürtçe şarkı söylediği ve söylemeyi öğrettiği için mahkum edildi. Tıpkı benim bir resim yüzünden cezalandırılmam gibi… İnanın bana, unutulmadığını hissetmek, mektup, kart almak, dışarıdakilerin sizleri düşündüğünü bilmek, içerde direnenler için çok önemli.”


SELMA AKKAYA/PARİS

Sanatçı Nûdem Durak için Özgürlük Kampanyası devam ediyor. Yazarlar, sinemacılar, aydınlar ve çok sayıda politik ismin katılım sağladığı kampanyanın öncüsü, yönetmen Carmen Castillo olmuştu. Yazar Joseph Andras’ın desteklediği kampanyaya, l’Humanité gazetesinin genel yayın yönetmeni Patrick Le Hyaric, Cezayir asıllı Fransız şarkıcı Samia Brahmia, Zebda müzik grubu üyesi Mustapha Amokrane, 20 Paris Belediye Konseyi ve Sol Parti Koordinasyonu’ndan Danielle Simmonet, sinemacı ve yazar Gérard Mordillat, yazar Maryam Madjidi, yazar ve tarihçi Françoise Vergès gibi isimler de katıldı.
Dayanışma mesajlarını hem çeşitli yayın organları hem de sosyal medya aracılığıyla duyuran kampanya destekçileri arasında bulunan Şair Delphine Durand dayanışma yolculuğuna Nûdem’e yazdığı şiirle devam ederken, aynı yollardan geçmiş gazeteci-ressam Zehra Doğan ise dayanışma mesajını Kedistan internet sitesinden kamuoyuna duyurdu. Zehra Doğan, Nûdem Durak için yazdığı mesaj ile özgürlük çağrısını yineledi:


Aynı yollardan geçtiler

2016 yılında tutuklandığımda, duruşmamı beklerken tam 141 gün Mardin Cezaevinde kaldım. Aynı sene, ağustos ayında, hepimiz için ayrı bir önemi olan Özgür Gündem gazetesi, bir baskının ardından KHK ile kapandı.
Özgür Gündem gazetesi uzun yıllardır sansür, baskı ve saldırılar yaşıyordu ve aydınlar, gazeteciler, Aslı Erdoğan gibi yazarlar, destek olmuşlardı. Bunlar iktidarın gazeteyi kapatmasına ve gazetecilerini tutuklamasına engel olamadı. O dönemden bu yana, “propaganda” suçlaması ile birçok ceza verildi.


Özgür Gündem-Zindan doğdu

Gazetenin kapandığını Mardin Cezaevindeki koğuşumuzda öğrendik. Kızdık ve üzüldük. Ve böylece, “madem bütün gazeteciler cezaevinde, biz de gazetemizi cezaevinden çıkaralım” fikriyle Özgür Gündem-Zindan doğdu.
Bu bir ilk değildi, aslında tutsaklar cezaevinde farkı dönemlerde gazeteler hazırlamıştı. 1980-2000 yılları arasında başka örnekler de var.
Mardin’de, daha sonra tutsak edildiğimiz cezaevlerinin aksine, sanat malzemelerini veriyorlardı ve bunların içinde kraft rulo kağıtlar da vardı.

Cezaevi direnişinin arşivi

Gönüllü koğuş arkadaşlarımızla, kalemleri, fikirleri ve yetenekleri ortaklaştırıp ilk sayıyı gerçekleştirdik. Her şey el yapımı olarak… Hem de bu ilk sayı bir sayfa değil, gurur duyduğumuz sekiz sayfa.
Bu, birlikte çalışma hissi, yasakların ötesine gidebilme duygusu bizleri neredeyse özgürlüğümüze kavuşturdu ve özellike moral verdi. Kimi haber yazmıştı, kimi temel aydınlatma makaleleri kaleme almıştı, kimi şiir, kimi de tarif ve öneriler. Her birimiz kendi bilgimizle… Ben ise resimleri yaptım. Sonra, ikinci bir sayı daha gerçekleştirdik.
Bu gazeteler bugün, Türkiye cezaevlerindeki direnişlerin bir arşiv parçası olarak birçok ülkede sergileniyor.

Nûdem de bir parçasıydı

Sizlere bunları anlatıyorsam, kendimden bahsetmek için değil.
O dönemde Mardin’de aramızda olan ve şu anda Bayburt cezaevinde tutsak olan bir arkadaşımız da, cezaevi idaresini çok kızdıran bu gazetelerin katılımcılarından biriydi. Ve şu anda onun için Fransa’da bir destek kampanyası sürdürüldüğünü biliyorum.
Bu tutsak arkadaşımız, Nûdem Durak’tı. Kürtçe şarkı söylediği ve söylemeyi öğrettiği için mahkum edildi. Tıpkı benim bir resim yüzünden cezalandırılmam gibi…
Özgür Gündem-Zindan’da onun haberini de yazmıştım.
Nûdem Durak, 2015 yılında onbeş buçuk yıla mahkum edildi. Sonra polis, onun 2014’ten beri arandığını ifade ettiği için cezası 2016’da hiçbir duruşma yapılmaksızın 19 yıla çıkarıldı.

Direnenler için çok önemli

Nûdem için yapmak istediğim bu küçük tanıklık, ona tüm desteğimi verdiğimi ve bugün onun ve Türkiye’de siyasi rehin alınan tüm tutsakların özgürlüğe kavuşması için yükselen seslere katıldığımı ifade etmek içindir. Bu aranızdan kimilerine işlevsiz görünebilir. Ama inanın bana, unutulmadığını hissetmek, mektup, kart almak, dışarıdakilerin sizleri düşündüğünü bilmek, içerde direnenler için çok önemli.

Yazmaya devam edin

Bu koronavirüs döneminde, elbette cezaevi idareleri salgın bahanesi ile tutsakları daha da tecrit ederek onları mektupsuz da bırakıyor. Mektuplarınızı, kartlarınızı yollamayı ileri bir tarihe erteleyin, çünkü hepsi imha edilebilir. Ama adresi not edin, evlerinizde, kapalı geçirdiğiniz zamanda yazmaya devam edin.


Umudumuzu yitirmeyelim

Bu kampanya Nûdem için başlatılan ilk kampanya değil. Örneğin, kendisi de bir şarkı söylediği için çalışma kampında iki yıl tutsak edilen Pussy Riot Nadedja Tolokonnikova da onu desteklemişti, ve sanatçılar onun için şarkılar söylemişti.
Türkiye’de tutsakların Çovid-19 dolayısıyla serbest bırakılması için yapılan yeni kampanya çok önemliydi. Bu konudaki görüşmelerin sonunda siyasi tutsaklar özgürlüğüne kavuşmaktan muaf tutuldu ve yalnızca mafya ve tecavüzcüleri çıktıysa da, bu karantina döneminde umudu yitirmemeliyiz.
Hepinize teşekkür ederim.

Kampanya için sosyal gerekli bilgiler:
İmza kampanyası Free Nûdem Durak  | Facebook  Free Nûdem Durak
Twitter @NûdemDurak | Youtube Free Nûdem Durak
Onun için şarkı söyleyenleri dinleyin, siz de söyleyin
Nûdem ve koğuş arkadaşlarını mektuplarınızla destekleyebilirsiniz
Nûdem Durak M Tipi Kapalı Cezaevi Bayburt-Türkiye