Zılgıtlarla uğurlandı

Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde protesto eylemi gerçekleştirerek yaşamına son veren 28 yıllık tutsak Nurcan Bakır, doğduğu köyde zılgıtlar eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.

Son süreçte hayata geçirilen baskı politikalarını ve cezaevinde yaşanan hak ihlallerini protesto etmek amacıyla kaldığı Balıkesir Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşamına son veren Nurcan Bakır’ın cenazesi, Ömerli ilçesine bağlı Haciya (Sulakdere) köyüne getirildi. Cenaze konvoyu, yol boyunca birden çok kez durduruldu. Defin için köye gelen heyetleri köy girişinde bekleyen Ömerli Jandarma Komutanlığı’na bağlı askerler, köye giden araçları köpeklerle arayarak yurttaşları Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirdi. GBT sorgusunun ardından köye gelen cenazeyi kadınlar omuzladı. Cenaze törenine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü, Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Nurcan Bakır’ın cenazesi, dini vecibelerin ardından kadınların omuzlarında taşınarak zılgıtlar, ”Şehîd namirin” ve ”Bijî berxwadana jinan” sloganları eşliğinde toprağa verildi. Doğduğu köyde defnedilen Bakır’ın cenaze töreninde aile duygusal anlar yaşadı.

Sonuna kadar devam

Defin işlemlerinin ardından HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu, Nurcan Bakır’ın mücadelesini kadınlar olarak sonuna kadar devam ettireceklerini söyledi. Ağaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: ”Nurcan arkadaş bugün doğduğu, özlem duyduğu topraklara geldi. Bu kadar mücadeleden sonra uğruna direndiği topraklara geldi. Bugün Ortadoğu ve Türkiye’de Kürt halkına nasıl zulümlerin yapıldığını hepimiz biliyoruz. Halk her şeyin farkındadır. Bugün bu süreçte ne kimlik ne dil ne de insaniyet tanınmıyor. Bunların hepsini inkar ediyorlar. Sözümüz olsun kadınlar olarak bizim başımız diktir. Nurcan arkadaşın yaptıkları ve küçük yaşta bu mücadeleye hayatını adaması bize ışık olacaktır. Onun bıraktığı mirası sonuna kadar devam ettireceğiz.”

Cenaze törenine katılanlar, konuşmaların ardından ”Şehîd namirin” ve ”Ey şehîd riya te riya me ye” sloganlarıyla ayrıldı.

 Askerlerin köy etrafında ablukası devam ederken, aile taziyeleri Adana’da kabul edecek.