Zirveye ev sahipliği krizi!

Fransa Türkiye arasında Suriye konulu dörtlü zirveye ev sahipliği konusunda kriz sürüyor. Taraflar Almanya ve Rusya arasında diplomasi trafiği yaparak daha önce Türkiye’de yapılan zirvenin ev sahipliğine aday! Söz konusu talep Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian tarafından 3 Haziran tarihinde Türkiye’ye yapılan ziyaret sırasında gündeme gelmiş ama Türkiye konuya somut yanıt vermemişti. Le Drian aynı ziyarette Fransa’da Kürt kurumlarını Türkiye’nin talebiyle “terör örgütü” ilan ederek bu anlamda Türkiye’nin uyarılarını dikkate alacaklarını ifade etmişti. Bu ziyaret gerçekleştiği gün, Fransa’da Kürt kurum temsilcilerinin hesapları dondurularak fişlenmişlerdi, Anlaşılan Le Drian’ın Türkiye’ye sunduğu bu hizmet karşılığını bulamamış!

Fransa ve Türkiye arasında yaşanan bu kriz nedeniyle Macron daha önce Almanya ve Rusya ile görüşmeler yapmıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, G7 Zirvesi öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede Paris’in dörtlü Suriye zirvesine ev sahipliği yapma talebini gündeme getirmişti. Rusya ise G7 zirvesinden çıkan sonucu beklemiş, Fransa’nın talebine somut yanıt vermemişti.

Söz konusu zirve geçtiğimiz yıl Ekim ayında  Türkiye’de Suriye krizine çözüm yolunda yeni bir uluslararası yol arayışı olduğu ifade edilerek Fransa, Rusya, Almanya ve Türkiye arasında İstanbul’da gerçekleşmişti. Bir yıl sonra zirvenin tekrarlanması bekleniyordu. Basına yansıyan bilgilere göre hem Fransa hem de Türkiye zirvenin ev sahibi olmak istiyor. Çünkü Fransa ABD’den sonra bölgede aktif güç olarak kendisini görüyor. Aynı şeklide Tayyip Erdoğan, Reuters’e verdiği demeçte dörtlü zirvenin Ekim ayında Ankara’da yapılması konusunda çalışma yürüttüklerini ifade ediyor. Macron ve Merkel’le görüştüğünü ifade eden Erdoğan, “Bu dörtlü zirvede de İdlib’i daha önceki İstanbul Zirvesi’nin bir devamı olarak ele alacağız. Temenni ederim ki özellikle Almanya ve Fransa koalisyon güçleri içerisinde çok daha farklı bir adım atsınlar. Kendilerine de bunu söyledim.” açıklamasında bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından anlaşıldığı üzere zirvenin ev sahipliğinden çok Fransa ile PYD ve YPG ile ilişkiler konusu krizin ana gövdesinde yer alıyor. Aynı konu Le Drian’ın 3 Haziran Türkiye ziyareti sırasında Çavuşoğlu ile olan görüşmede de gündeme geldiğinde Ankara’nın YPG ve PYD ile ilişkilerini öne sürdüğü ifade ediliyor.

Fransa ve Türkiye ile Suriye konusunda ortak noktaları çok olmasına karşın, Türkiye ısrarla Rojava işgalinin önünü açmak için tüm yol ve yöntemleri arıyor. Türkiye’nin dörtlü zirvedeki beklentisi Esad’ın geleceğinden çok Rojava işgalinin önünü açmak. Bunun için Erdoğan’ın son açıklamalarına bakıldığında, Erdoğan, Almanya ve Fransa’yı göçmen kriziyle tehdit ediyor; “kapıları açarız!” Suriye konusunda kurtlar arasında pay yarışında Fransa ABD’den sonra aktif rol almaya çalışırken, Ankara’nın göçmen baskısı ile Rojava konusunda nasıl bir yol alacağı kritik bir yerde duruyor. Kilit ülke ise Rusya. Bu nedenle Fransa ile Rusya arasında görüşme trafiğinin devam ettiği ifade ediliyor. Fransa’nın sınavı yeniden göçmen krizine karşı Kürtleri masaya sürecek mi!