Zrîng Kürtçe okutuyor

Kürtçe çizgi dergisi Zrîng, kendi kurgu, anlatım ve görsel biçimini yaratarak çizgi ile hikaye anlatılıyor. Bu ay gazetemiz abonelerine de dağıtılacak olan, Kurmancî ve Kirmançkî olarak yayınlanan derginin editörlüğünü Karikatürist Doğan Güzel yapıyor. 32 sayfadan oluşan ve aylık olarak yayınlanan derginin ilk sayısı Ekim ayında okurlarıyla buluştu. MA’dan Mehmet Halit Çetinbaş’ın haberine göre, 3’üncü sayısı ile raflardaki yerini alan dergi, ilk iki sayısında hikâyelerin ağırlıkta olduğu bir yayın izledi. Ancak okurların yorumları ve görüşleri dikkate alınarak 3’üncü sayısında mizah ön plana çıkarılmış durumda. Derginin üçüncü sayısında Eşref Mûmcû’ya ayrılan sayfa sayısının 2’den 3’e çıkarıldığı gözlenirken, Ronî Battê içinde ayrılan yer 1 sayfadan 2 sayfaya çıkarılmış. Terstaqla Reco ve Özgür Amed’in mizahi hikayelerinin dikkat çektiği dergide alanında uzman birçok karikatürist ve çizerin katkısı bulunuyor.

Pine’den sonra Zrîng

Derginin çizerlerinden Mam Cici, birinci sayıda “Zarokên Nemrûd, Tex Willer” adlı çizgi hikaye ve “Mamoste” adlı çizimleri ile dergiye katkı sundu. İkinci sayısında ise “Zarokên Nemrûd” çizgi hikayenin devamını yayınlayan Cici, “Terbiyekarê Kîso ve Sînor” adlı çizimleriyle yer aldı. Derginin üçüncü sayısında ise yine “Zarokên Nemrûd”u devam ettirerek, “Mister No Serseri Romantik” adlı çizgi hikaye ve “Xwişk û Bira” çizimi ile dergiye katkı sunmaya devam etti.

Kürtçe Pine dergisi kapandıktan sonra yeni bir derginin sürekli akıllarında olduğunu ifade eden Cici, şartların ancak Ekim ayında olgunlaştığını belirterek, “Pine dergisi kapandıktan sonra, çizer arkadaşlarla bir araya gelme şansımız çok yoktu. Doğan Güzel de burada değildi. Herkes farklı yerlere savrulmuştu. Belli bir kadro ve içerik üreticilerinin tamamlanması ve gerekli desteğin görülmesinden sonra Zrîng ancak yayın hayatına başlayabildi” dedi.

Halk sahip çıktı 

Derginin okunurluğundan ve yapılan yorumlardan memnuniyetini dile getiren Cici, daha fazlası için uğraşacaklarını aktardı. Kürtçe ürünlerin üretilmesi için yetkin insanların bulunduğuna dikkat çeken Cici, “Var olmayan bir kitle yaratıyoruz. Bunun biraz zaman alacağının farzındayız. Okurların sahip çıkacağını düşünmüştük ve ilk iki sayımızda bunda yanılmadığımızı gördük. Katılımın ve dergiye olan talebin artacağı görülüyor. Biz eğer doğru bir şey yaparsak halkımız sahip çıkar. Sonrasında genç katılımcılar olursa, biz de bayrağı devredeceğimiz genç bir kuşak yaratırız. Şimdikinden daha iyisini onlar yaparlar” diye konuştu.

Kürtçe okuyamam algısı kırıldı

Kürtçe çizgi dergisinin Kürtçe yazmak ve okumanın önündeki yanlış algıları da kırdığını belirten Cici, derginin eğlenerek okunduğuna vurgu yaptı. Derginin sadece bir dergi olmadığını ifade eden Cici, “İçinde mizah var. Çizgi romanın görsel hareketliliği var. O görsellik anlamayı ve okumayı daha anlaşılır hale getiriyor. Çok az Kürtçe bilen biri, çizgi ile konuşma balonunu birleştirdiğinde hikayeyi kurgulayıp anlıyor. Bu bile ciddi anlamda büyük bir katkı. Okuyucu artık karşılaştığı şeyden korkmuyor. Anlatılan hikayeleri özgüvenle okuyor. Korku olmadığı için daha çok okuyucuya ulaşacağımızı düşünüyorum” diye vurguladı.

İSTANBUL